Pewnie nie raz słyszeliście, jak ważnym elementem naszego organizmu jest kolagen. To prawda, najprawdopodobniej jednak, większość osób nie ma świadomości, dlaczego substancja ta ma tak znaczący wpływ na wygląd naszego ciała.

Kolagen jest podstawowym białkiem tkanki łącznej. To główny składnik ścięgien, a także element występujący w rogówce oka. Jest odporny na rozciąganie, dzięki czemu każda część ciała, w której znajduje się odpowiednia ilość kolagenu, za każdym razem wraca do swojej pierwotnej formy. Dzieje się tak, ponieważ naturalne białko jest bogate w spore ilości gliceryny i proliny.

Kolagen wpływa na elastyczność skóry. To właśnie dlatego, dzieci mają gładką, pozbawioną niedoskonałości cerę, natomiast z wiekiem jej wygląd ulega stopniowemu pogorszeniu. Po 25 roku życia organizm ludzki wytwarza coraz mniej włókien kolagenowych, a co za tym idzie, na twarzy zaczynają pojawiać się zmarszczki, a skóra na całym ciele wiotczeje i traci swoją elastyczność. Pojawiające się ubytki kolagenu to naturalny proces, który nikogo nie ominie. Na szczęście nie musimy na to bezczynnie patrzeć.

Z myślą o osobach, którym zależy na wyglądzie, na rynku pojawia się wiele preparatów, które pozwolą skutecznie zahamować lub spowolnić proces starzenia się skóry.

Jednak nie chodzi tylko o wygląd zewnętrzny. Opisywany rodzaj białka ma również bardzo duży wpływ na narządy wewnętrzne, na przykład na żołądek, wątrobę czy nerki. Kolagen umacnia je i zapewnia im skuteczną ochronę oraz utrzymuje we właściwym położeniu.

Skutki niedoboru kolagenu

Osoby, które twierdzą, że nie zależy im na idealnie gładkiej cerze i elastycznej skórze, a w zmarszczkach odnajdują urok, mimo wszystko również nie powinny lekceważyć wzrastających ubytków kolagenu. Niedobór naturalnego białka może powodować nie tylko marszczenie się skóry, ale także wpływać negatywnie na inne elementy naszego ciała. Jeśli wytwarzanie kolagenu w organizmie jest zaburzone, może wystąpić szkorbut. Jest to choroba powodująca między innymi wypadanie zębów, uszkodzenie skóry i błon śluzowych.

Z tego względu, warto uzupełniać niedobory za pomocą naturalnych kosmetyków lub bezpiecznych suplementów, które pozytywnie wpłyną na cały organizm.

Zastosowanie kolagenu

Kosmetyki

Należy zaznaczyć, że kosmetyki stworzone na bazie kolagenu są hipoalergiczne. Dzięki temu, osoby szczególnie wrażliwe na różnego rodzaju składniki uczulające najprawdopodobniej bez problemu będą mogły korzystać z tego rodzaju produktów.

Na rynku kosmetycznym można znaleźć przede wszystkim kremy i maści przeciwzmarszczkowe, które korzystnie wpłyną na wygląd naszej cery i zminimalizują widoczne zmarszczki.

Kolagen doskonale sprawdza się również jako wypełniacz w chirurgii kosmetycznej. Dzięki niemu, w naturalny sposób można powiększyć usta lub sprawić, że policzki będą pełniejsze.

Oprócz tego naturalne białko jest składnikiem środków stosowanych w przypadku oparzeń. Przyspiesza gojenie się ran i regeneruje tkanki skóry minimalizując

tym samym pojawienie się blizn. Preparaty stworzone na bazie kolagenu skutecznie minimalizują lub pozwalają na całkowicie pozbycie się nieestetycznie wyglądającego cellulitu.

Suplementy diety

Spożywanie kolagenu w pigułkach pozytywnie wpływa na jakość skóry i paznokci. Wewnętrzne dostarczanie naturalnego białka znacznie poprawia również stan włosów. Sprawia, że stają się one o wiele grubsze i mocniejsze.

Spożywanie odpowiedniej dawki suplementów świetnie wpływa też na stawy. Chroni je przed uszkodzeniami i usuwa stany zapalne.

Wymieniliśmy tylko kilka pozytywnych właściwości kolagenu, jednak jedno jest pewne – warto zadbać o to, aby jego ilość w naszym organizmie przez cały czas była utrzymywana na odpowiednim poziomie. Dzięki temu, nasz organizm odwdzięczy się pięknym i zdrowym wyglądem na długie lata.