Kosmetyki naturalne cz. 2

Posted By: Ewa Lewandowska In: Ciekawostki On: Comment: 0 Hit: 1157
Kosmetyki naturalne cz. 2

Wszystkie kremy i balsamy jakie stosujemy na co dzień zawierają w swoim składzie substancje aktywne, emulgatory, substancje zapachowe i konserwanty. W zależności od tego czy mamy do czynienie z kosmetykiem naturalnym czy syntetycznym mają one jednak inne działanie na naszą skórę. Kosmetykiem naturalnym jest każdy kosmetyk, który jest stworzony ze składników naturalnych, tj. pochodzenia mineralnego, roślinnego lub zwierzęcego. Dodatkowo, składniki te powinny być pozyskane przy użyciu metod fizycznych pozwalających na niskie przetworzenie materiału co wpływa na zachowanie wartości odżywczych i pielęgnacyjnych składników.

Różnice pomiędzy składnikami kremów naturalnych i syntetycznych.

Różnice pomiędzy składnikami kremów naturalnych i syntetycznych pojawiają się na każdym etapie ich produkcji, poczynając od tego co „włożymy” do takiego kremu a kończąc na tym w jaki sposób składnik zostanie tam „włożony”.

Substancje aktywne
Naturalne oleje, ekstrakty z roślin i wody roślinne pochodzące w większości z upraw organicznych są podstawowym "budulcem" kosmetyku uznawanego za naturalny. Dzięki temu że pochodzą z upraw ekologicznie czystych są tak drogocenne, gdyż jako nieprzetworzone, niezwykle czyste, wolne od pozostałości nawozów sztucznych i pestycydów, o dużej wartości biologicznej, mogą działać skutecznie i delikatnie, nie powodując szkód naszej skórze. Substancje aktywne do produktów naturalnych pozyskane są najczęściej w drodze procesów fizycznych bez użycia chemii.
Przeciwnie w przypadku kosmetyków konwencjonalnych. Ich bazą najczęściej są prawie wyłącznie tanie i łatwo dostępne oleje syntetyczne, będące pochodnymi przemysłu petrochemicznego. Masowa produkcja nie może być bardzo droga więc w tzw. drogeryjnym asortymencie niełatwo znaleźć unikalny produkt, z naturalnym składem.  Syntetyki pokrywają skórę cienkim, nieprzepuszczalnym filmem, zaburzając podstawowe, fizjologiczne funkcje skóry — zarówno oddychanie, jak i prawidłowy metabolizm, co często prowadzi do powstawania zaskórników i zmian trądzikowych, może też uniemożliwić prawidłowe wnikanie w skórę składników aktywnych zawartych w kremie, czyniąc je w dużej części bezużytecznymi.


Emulgatory
Za połączenie w kremie substancji rozpuszczalnych w olejach i wodzie odpowiadają emulgatory. W kosmetykach naturalnych są to emulgatory pochodzenia roślinnego. Ich pozyskanie jest dużo droższe od wytworzenia syntetycznego zamiennika np. glikolu polietylenowego (PEG ) oraz glikolu polipropylenowego (PPG), które są najczęściej stosowanymi emulgatorami w kosmetykach konwencjonalnych. Choć same w sobie nie są toksyczne, powodują, że skóra ludzka staje się przepuszczalna dla ewentualnych substancji toksycznych z otoczenia i mogą powodować alergie skórne.


Substancje zapachowe
W kosmetykach naturalnych za ich zapach odpowiadają olejki eteryczne lub naturalne wyciągi z roślin i owoców.
W konwencjonalnych kosmetykach stosowane są zapachy syntetyczne, niekiedy składające się nawet z 200 różnych substancji chemicznych, a  w ocenie wielu dermatologów to właśnie syntetyczne zapachy są odpowiedzialne za większość reakcji alergicznych powodowanych przez kosmetyki.


Konserwanty
Każdy kosmetyk ma określoną trwałość. Aby nie rozwinęły się w nim niepożądane bakterie lub grzyby trzeba go poddać odpowiedniej konserwacji.
Kosmetyki naturalne zawierają jedynie bezpieczne, łagodne konserwanty, które zostały pozytywnie zaopiniowane i dopuszczone do stosowania przez jednostki certyfikujące (np. Cosmos czy Ecocert). Wzrost trwałości jest także osiągany poprzez właściwe pH produktu i jego przechowywanie (zazwyczaj w lodówce).
Substancje syntetyczne stosowane do konserwacji w kosmetykach konwencjonalnych kiedyś uznawane były za zupełnie bezpieczne, ostatnio budzą jednak u wielu naukowców spore zaniepokojenie. Mogą one powodować alergiczne stany zapalne skóry, są także podejrzewane o negatywne oddziaływanie na system hormonalny człowieka. Aktualnie prowadzi się badania nad potwierdzeniem ich ewentualnego związku z niektórymi chorobami nowotworowymi. Czasami, kupując drogi krem spójrzcie na datę jego ważności. Jeśli jest bardzo długa zastanówcie się, czy to możliwe by naturalny skład mógł przetrwać tak długo bez żadnych ubytków?

Sztandarowym produktem marki Colway International jest seria kosmetyków NATURALS, która w swoim składzie zawiera całe bogactwo naturalnych oleji, ekstraktów ziołowych i witamin.

Comments

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota January February March April May June July August September October November December